top of page
  • Ömer Önem Yetkin

İK Birimlerinde 21 Yeni Görev

Ömer Önem Yetkin


Harvard Business Review tarafından yayınlanan insan kaynaklarının geleceği hakkındaki rapor oldukça ilgi çekici. Geleceğe odaklanmak isteyenler için bambaşka bir bakış açısı sunuyor. Raporu direkt Türkçeye tercüme etmek yerine rapor üzerine birtakım gözlemlerden bahsetmenin daha faydalı olacağı kanaatindeyim.HBR tarafından yayınlanan bu çalışmanın orijinali şu linkte yer alıyor: https://hbr.org/2020/08/21-hr-jobs-of-the-future


Öncelikle raporda en ilgi çekici şey İK alanında her ne kadar dijitalleşme, makineleşme, yapay zekâ gibi kavramlar öne çıksa da hala insan dokunuşuna ihtiyaç devam etmekte olduğu. Liste de görebileceğimiz gibi dijitalleşme ve insan etkileşimi için ayrı bir birim dahi öngörülmektedir.

İnsan Kaynaklarında makinenin önemi giderek artarken buna bağlı olarak öngörülecek nokta bilgisayarın analiz seviyesi insandan çok daha üstte fakat yorumlama beceresinde kilit nokta insandır. İK’nın rolleri arasına analiz yorumlama becerisinin şimdiden çok fazla dahil olacağı böylece öngörülebilir.


Analiz becerisinden farklı olarak hepimiz için oldukça kritik bir rolde İK’nın üzerine düşmekte. Sürdürülebilirlik ve iklim değişikliğiyle mücadele rolü. Sıfır Karbon inisiyatifleri, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve küresel ısınma şirketler için oldukça dikkat edilmesi gereken bir rol oldu. Bu rolü gerçekleştirecek olan IK uzmanları şirketlerinin attıkları adımlar çevre ve sürdürülebilirlik bağlamında değerlendirecekler.


Bence açılacak en ilginç rol ise, işin geleceği lideri rolü veya İngilizce adıyla “future of work leader” bu rol İK rolleri içerisinde en kapsayıcı olacak olup, görevi iş hayatında değişmeleri yakından takip edip şirketi için en optimal sistemi uygulamaktan yükümlü olan birim. İK ve stratejik birimler arasında köprü olan bu rol şirketler için kaçınılmaz olacak rollerden birisidir, 2020 yılında pandemiye cevap olarak doğan uzaktan çalışma sistemine geçiş, pandemi bitince yerini hangi sisteme bırakacak, uzaktan çalışmanın olumsuz etkileri nelerdir ve nasıl hafifletilir, gelecekte şirketlerde hangi rollere ihtiyaç doğacak gibi soruların cevaplarını verecek olan bu İK rolü analiz, iletişim ve stratejik planlamanın kendisinde toplanacağı bir rol olacaktır.

252 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page